نوازش و انواع آن

نوازش چیست ؟نوازش عبارت است از «توجه به حضور دیگری که ممکن است به صورت تماس جسمانی، نگاه و یا کلامی باشد و نیاز انسان به توجه و تأیید را ارضا می‌نماید.»

انواع نوازش:
تبادل نوازش شکل‌های مختلفی دارد و میل به نوازش در هر فرد با دیگری اندکی متفاوت است. اما نیاز افراد به نوازش در تمام انسان‌ها وجود دارد. بعضی از افراد فعال‌تر و پرتوقع‌تر از دیگران می‌باشند و به هر حال برای رفع نیاز خود به نوازش به حمایت «والد» و یا نوازش‌های «کودک طبیعی» نیاز دارند. تنوع نیاز به نوازش و شیوه‌های مختلف ابراز آن در دنیا، احتمالاً از تفاوت در ثروت، آداب و رسوم فرهنگی و روش‌های والدانه ناشی میشود.

۱ـ نوازش مثبت
نوازش مثبت، موجب رشد عواطف سالم فرد می‌شود و احساس مطبوعی را در فرد برمی‌انگیزد که از ارتباط صمیمانه سرچشمه می‌گردد.

۲ـ نوازش منفی
نوازش منفی، احساس نامطلوبی در فرد به وجود می‌آورد مثل طرد شدن یا مورد کنایه قرار گرفتن که منجر به تحقیر شده و پیام تو «خوب نیستی» را به فرد القا می‌نماید.
دیوید کوپفر، از مجموعه نوازش‌های مثبت تحت عنوان «بانک اعتباری» یاد می‌کند. حفظ بانک اعتباری یا بانک نوازش با ذخیره کردن تمبرهای طلایی تفاوت دارد. تمبرها برای توجیه رفتار، استفاده می‌شوند مانند گذراندن یک تعطیلی، در حالی‌که بانک نوازش تماماً به خاطر لذت آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه نوازش‌های موجود در بانک نوازشی، می‌توانند لذت زیادی ببخشند، اما نوازش‌های اندوخته شده نمی‌توانند جای نوازش‌های جدید مثلاً نوازش از جانب یک دوست را بگیرند.

۳-نوازش شرطی
توجهی که مشروط به انجام کاری به شخص داده شود، نوازش شرطی نام می‌گیرد مانند «تو را دوست دارم اگر….»

۴-نوازش غیرشرطی
توجه به آنچه که واقعاً در یک فرد وجود دارد مانند «چشم‌های تو خیلی زیبا هستند» نوازش غیرشرطی نامیده می‌شود.

۵-نوازش کلامی
هر گونه صحبت و توجه کلامی از یک «سلام» ساده تا صحبت‌های طولانی و درازمدت جزو نوازش‌های کلامی محسوب می‌شوند.

۶-نوازش غیرکلامی (رفتاری)
هر نوع توجه غیرکلامی از نگاه گرفته تا در آغوش گرفتن در شمار نوازش‌های رفتاری به حساب می‌آیند.

۷-نوازش هدف‌دار
به منظور این نوع نوازش در ارتباط با دیگران، با آگاهی از نوع احساس‌ها و ارزش‌ها، نوازش را از پیش تهیه و ارائه می‌نماییم؛ مثل خرید هدیه برای کسی.

۸-نوازش‌های تملق‌آمیز
هنگامی که به صورت اغراق‌آمیزی صفات دیگران را مورد توجه قرار می‌دهیم، از نوازش‌های تملق‌آمیز استفاده کرده‌ایم.

۹-نوازش از حیوانات
نگهداری و آموزش حیوانات، خود به نوعی امکان کسب نوازش از آن‌ها را فراهم می‌آورد که در این مورد هم جایگزین کاملاً مناسبی به‌جای نوازش‌های انسانی نیست.

۱۰-نوازش از اشیاء
انسان با تهیه یا خرید اشیاء و لوازم، کسب نوازش می‌نماید. این اشیاء می‌تواند یک خانه، اتومبیل و حتی آلبوم تمبر، عکس، یا یک لباس باشد.

۱۱-نوازش خویشتن
نوازش خویشتن، نوعی از نوازش درونی است که شامل تعریف و تمجید از موفقیت‌های خود، تشویق و رضایت از خود بوده، که به ما احساس خوبی می‌دهد و سبب رشد عاطفی ـ هیجانی ما می‌شود. در کودکی به ما آموخته‌اند که «خودت را نوازش نده» و ما را از این منبع نوازشی مهم و همیشه در دسترس محروم ساخته‌اند.

۱۲-نوازش مستقیم
اگر در یک ارتباط متقابل و بدون واسطه نوازش مبادله گردد، مانند سلام، و احوال‌پرسی و فشردن دست یکدیگر، نوازش مبادله شده از نوع مستقیم است.

۱۳-نوازش غیرمستقیم (پیک نوازش)
چنانچه تبادل نوازش از طریق واسطه قرار دادن یک فرد یا یک شیء انجام پذیرد، مانند ارسال دسته‌گلی برای یک دوست، گفته می‌شود که نوازش غیرمستقیم صورت گرفته است.

۱۴-نوازش نمایشی
افرادی که از طریق لباس یا رفتارهایی خاص به کسب توجه می‌پردازند، از نوازش‌های نمایشی بهره می‌برند؛ مانند استفاده از جواهراتی غیرمعمول و یا صحبت از پرداخت‌ها و هزینه‌های بالای زندگی.

۱۵-نوازش‌های مازاد
بخشش چیزی که مورد استفاده خود شخص نیست و آن را به فردی دیگر می‌دهد و یا شرکت در انجام امور خیریه به نوازش‌های مازاد مشهور است.

۱۶-نوازش‌های مهارتی
یادگیری و به کارگیری هر نوع مهارت مانند کارهای دستی، مهارت‌های ورزشی و غیره سبب کسب نوازش می‌گردد و افرادی که چنین مهارت‌هایی را کسب می‌نمایند، از تأیید و نوازش‌های اطرافیان برخوردار می‌شوند

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.