شناسایی افراد با وعده دروغین ازدواج

اگر فردی که با او آشنا شده اید می گوید با آنکه علاقه بسیاری به شما دارد اما حداقل تا پنج سال دیگر شرایط ازدواج را ندارد و از شما می خواهد که به خاطرش صبر کنید، باید در صحت گفته های وی شک کنید.
یکی از موارد اصلی که توسط دختران و پسران جوان به عنوان دلیل دوستی ها و آشنایی های پیش از ازدواجشان عنوان می شود آشنایی به قصد ازدواج است. معمولاً در اینگونه روابط یکی از طرفین به دیگری قول ازدواج داده و از وی می خواهد به منظور شناخت بیشتر مدتی با هم در ارتباط باشند.
اما متاسفانه ممکن است برخی به قول و قرارهایشان وفادار نبوده و تنها قصد سوء استفاده از فرد مقابل را داشته باشند. به همین دلیل لازم است که افراد قادر باشند میان راست و دروغ تمایز قائل شده و خود را از عواقب ناگوار چنین مسئله ای محفوظ بدارند.
معمولاً در رفتار و افکار کسانی که با دادن وعده دروغین سعی در اغفال فرد مقابل دارند نکاتی دیده می شود که با کمی دقت در آنها می توان نسبت به نیت فرد مقابل آگاهی حاصل نمود.
مهمترین این مسائل و رفتارها عبارتند از
اصرار بر پنهان ماندن رابطه
معمولاً این افراد اصرار دارند که هیچ یک از اعضای خانواده و حتی دوستان از این ماجرا با خبر نشوند. گرچه ممکن است آنها دلایلی مانند نامساعد بودن شرایط،‌ ترس از مخالفت اطرافیان و … را دلیل این درخواست معرفی می کنند اما چون در حقیقت قصد ازدواج ندارند از اینکه شما این موضوع را با دیگران در میان گذاشته و آنها شما را راهنمایی کنند و همچنین به منظور اجتناب از جدی شدن رابطه از طریق مطلع شدن خانواده ها، می خواهند این رابطه پنهان بماند.
پیشنهاد ازدواج در آغاز آشنایی
اگر فردی بدون هیچ آشنایی قبلی با شما در همان اولین برخورد پیشنهاد ازدواج داد باید کمی محتاط شوید. چطور ممکن است در اولین برخورد، شخصی چنین پیشنهاد مهمی به شما بدهد بدون آنکه هنوز شما را درست شناخته باشد؟ در چنین مواردی احتمالاً ویژگی های ظاهری مانند زیبایی، وضعیت مالی،‌تحصیلی و… شما فرد مقابل را تحت تاثیر قرار داده و وی از دادن پیشنهاد ازدواج به شما اهداف دیگری دارد.
پیشنهاد ازدواج پس از رد درخواست های نامعقول
اگر فردی که با او آشنا شده اید پس از اینکه شما به درخواست های نامعقول وی در زمینه های مختلف مثل صمیمیت جسمی یا درخواست کمک مالی پاسخ منفی دادید به شما پیشنهاد ازدواج داد بدانید که او تنها به دنبال راهی برای رسیدن به خواسته های خویش است و به محض اینکه نیازهایش ارضا شود قول و قراهایش را زیر پا خواهد گذاشت.
تمایل نداشتن به صحبت کردن درباره ازدواج
اگر فردی که به شما قول ازدواج داده از صحبت کردن در این باره طفره می رود دقت خود را کمی بیشتر کنید. اگر ازدواج برای وی یک هدف باشد مانند هر هدف دیگری بریا رسیدن به آن برنامه ریزی نموده و تلاش می کند. به همین دلیل باید در مورد آن با شما صحبت کند تا به کمک هم تصمیماتی اتخاذ کنید و گام هایی بردارید که شما را به هدفتان نزدیک تر کند. مثلاً ممکن است فردی تصمیم بگیرید که در کلاس های آموزش مهارت های زندگی شرکت کند یا به دنبال پیدا کردن شغلی باشد. به هر حال هنگامی که فرد قصد انجام کاری دارد حتماً در مورد آ ن فکر و اقدام می کند.
موکول کردن ازدواج به سال های بعد
اگر فردی که با او آشنا شده اید می گوید با آنکه علاقه بسیاری به شما دارد اما حداقل تا پنج سال دیگر شرایط ازدواج را ندارد و از شما می خواهد که به خاطرش صبر کنید، باید در صحت گفته های وی شک کنید. بهتر است دلایل وی را بشنوید و به او بگویید که لازم نیست در شروع زندگی همه شرایط ایده آل باشد و شما از اینکه در کنار وی برای ساختن زندگی تان تلاش کنید لذت می برید.

۱۲ دیدگاه »

 1. رضایی اسفند ۵, ۱۳۹۲ at ۹:۰۵ ب.ظ - پاسخ

  سلام
  خسته نباشید میگم به شما برا اطلاعاتت پرمحتوا وارزشمندتون

  • دکتر شمشیری اسفند ۸, ۱۳۹۲ at ۶:۱۰ ب.ظ - پاسخ

   با سلام..ممنون از فیدبک مثبت شما

 2. maryam خرداد ۳۰, ۱۳۹۳ at ۷:۲۲ ق.ظ - پاسخ

  سلام, ممنون بابت راهنمایی,ولی برامن دیرشده دیکه فریب خوردم امیدوارم دیکران استفاده کنن.

  • دکتر شمشیری تیر ۱, ۱۳۹۳ at ۴:۵۱ ب.ظ - پاسخ

   با سلام..متاسفم

 3. لیلی شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ at ۸:۲۷ ق.ظ - پاسخ

  سلام آقای دکتر از سایت خوبتون ممنونم

  برام خواستگار امده پسر خوبیه ،خانواده خوبی هم داره اولویتش کارشه ، ولی اخلاق عجیبی داره

  اصلا اهل موبایل و اس دادن نیست.هفته ایی یکبار با هم دیگه میریم بیرون و حرف میزنیم البته با اطلاع خانواده ام.بهش گفتم اگر سوالی برات پیش میاد زنگ بزن به گوشیم من جواب میدم ولی اینکار هم نمیکنه بعضی موقعه ها برام سوال پیش میاد روم نمیشه بهش زنگ بزنم خانواده ام هم اجازه نمیدن زنگ بزنم به نظر شما من چیکار کنم
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  • دکتر شمشیری شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ at ۳:۰۱ ب.ظ - پاسخ

   با سلام..حتما باید پیش یک مشاور ازدواج برید تا ببینه ایا از لحاظ تیپولوژی شخصیتی به هم نزدیک هستید و بتونه در واقع عمق علت اینکار رو دربیاره.. شما به تنهایی احتمالا موفق به ریشه یابی و بعدا ارائه راه حل درمانی نخواهید شد. با احترام

 4. یاسمن آبان ۷, ۱۳۹۴ at ۱۰:۲۷ ق.ظ - پاسخ

  با سلام
  حدود دو ماه است رابطه م با یکی از آشنایان دور جدی شده. ایشان همون ابتدا به من گفتند که فعلا شرایط ازدواج ندارند و نمی خوان قولی بدن که نتونن از پسش بر بیان یه کم بعد تر گفتن حالا چند ماه با هم باشیم تا ببینیم شرایطمون برای ازدواج به چه صورت میشه.. خیلی آدم کاری و فعال و موجهی هم هستن با سن کمشون ( ۳۱ سال) کارهای خیلی بزرگ و ریسک داری رو دارن انجام می ذن و می دونم یکی از دلایل ازدواج نکردنشون اینه که می خوان به شرایط مالی ایده آل خودشون برسند ولی وقتی حرف ازدواج گاهی به عناوین مختلف پیش میاد میگن من اهل ازدواج نیستم! حس بدی داره بهم دست میده خیلی هم علاقه مندم بهشون و نود درصد چیزهایی که همیشه مدنظرم بوده در ایشون هست.. ایشونم همین نظر رو داره راجع به من! حالا من از چه روشی بفهمم که این ازتباط به جایی ختم میشه یا صرفا جهت خوشگذرونی بنا شده؟

  • دکتر شمشیری آبان ۱۵, ۱۳۹۴ at ۱۰:۱۸ ب.ظ - پاسخ

   با سلام. احتمال قوی قصدش ازدواج نیست با این توضیحات. مهمترین چیز که شما توی این داستان بازنده نشید رعایت خط قرمز ما یعنی عدم هرگونه رابطه فیزیکی حتی در سطح دست دادن با همدیگر است. در طول زمان کمک میکند چهره ایشان را بهتر بشناسید. اما اگر رابطه فیزیکی خدای نکرده برقرار شده باشد از حرفهای ایشون باید گفت احتمال ازدواج خیلی کمررنگ دیگه هست. با احترام

 5. مهسا فروردین ۱۰, ۱۳۹۷ at ۵:۰۳ ب.ظ - پاسخ

  با سلام و احترام
  من درخواست همکاری با ی اداره رو داشتم خلاصه رفتم پیش ی نفر ایشون کارهای منو خوب انجام داد منم روز مصاحبه خوب جواب دادم و تایید شدم بعد از مدتی از من خواست به قول خودش با هم باشیم منم خیلی منطقی گفتم نه البته نه خیلی تند چون راستش بخوای منم اون دوست داشتم و قبولش داشتم البته نه برای دوستی برای ازدواج / همین موضوع رو با ایشون در میون گذاشتم ایشون در جواب به من گفت من نمیتونم بابت چیزی که مطمعن نیستم قول بدم چون خودم نمیبخشم ولی به ایندمون خوشبینم ادم بدی نیست به نطرتون چند در صد میشه به حرفاش اطمینان کرد؟البته من به ایشون گفتم دیگه با من تماس نگیره و ایشون همین کار کرد حالا اگه دارم سوال میپرسم به خاطر این هستش گفتم شاید بتونم دوست داشتنم بش بفهمونم البته برای ازدواج شاید نطرشون برگرده؟ یا اینکه بی خیال شم؟
  با تشکر

  • دکتر شمشیری فروردین ۱۶, ۱۳۹۷ at ۱۲:۳۱ ب.ظ - پاسخ

   باسلام. حتما زیر نظر خانواده و مشاور ازدواج میتوانید نامبرده را بررسی کنید و مراقب باشید وارد رفتارهای هیجانی پرخطر نگردید. بااحترام

 6. مهسا خرداد ۱۸, ۱۳۹۷ at ۴:۱۳ ب.ظ - پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید… م………………..
  ممنون میشم پیام منو نمایش ندین فقط جواب رو برای من بنویسید.
  با تشکر

  • دکتر شمشیری تیر ۳۱, ۱۳۹۷ at ۲:۳۱ ق.ظ - پاسخ

   باسلام. برای این مساله بدون بررسی ابعاد بیشترش نمیشود نظر داد. باید حتما مشاوره رجوع کنید. بااحترام

فرستادن دیدگاه »