اوتیسم

اوتیسم  ( ( Autismنوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می کندو علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است. وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری  نیز دیده می شود. در این افراد حرکات تکراری ( دست زدن ، پریدن ) پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممکن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی )  نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مرکزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است.

۵۰ % از کودکان اوتیستیک قادر نیستند از زبان به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند. عدم به کار بردن ضمیر “من”  از ویژگی های کلامی این کودکان است. از مسائل دیگر تکلمی، تکرار کلمات و جملات اطرافیان است.

 

علت اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک ناتوانی طولانی مدت است که منجر به اختلال عملکرد عصبی – روانی در فرد می شود. گر چه به نظر می رسد که اوتیسم عارضه نادری است اما اطلاعات اخیر گویای آن است که شیوع اوتیسم حتی تا۲۰ مورد در هر۱۰۰۰۰ تولد زنده می رسد. اوتیسم در پسران۳ – ۴ برابر بیشتر از دختران دیده می شود. اگر چه علت اصلی آن کاملاً شناخته شده نیست، اما در سال های اخیر تحقیقات و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است.تحقیقات تأکید زیادی بر منشاء زیست شناختی و عصب شناختی در مغز دارد . در بسیاری از خانواده ها سابقه اوتیسم و یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است که ریشه ژنتیک را مطرح می کند اگر چه تا به حال ژن خاصی که مربوط به اوتیسم باشد شناخته نشده است .  پژوهشگران در مورد نقش ژنتیک در علت شناسی اوتیسم اختلاف نظر دارند و عده ای از آنها ترکیب چندین ژن را به عنوان علت اختلال مطرح می کنند . چندین نظریه درباره اوتیسم مطرح شده که هیچیک به طور دقیق اثبات نشده است.

اوتیسم یک بیماری روانی نیست

؛کودکان مبتلا به اوتیسم کودکان سرکشی نیستند که خود رفتارهایشان را انتخاب کرده باشند. اوتیسم به دلیل داشتن والدین بد ایجاد نمی گردد، به علاوه هیچ عامل روان شناختی خاصی در خصوص تأخیر رشد کودک شناخته نشده است.

علائم اختلال طیف اوتیسم چیست ؟

💈#ملاکهای_تشخیصی_اختلال_طیف_اوتیسم💈

🔸معیار A:
کمبودهای مداوم در ارتباط اجتماعی و تعامل اجتماعی در موقعیت های متعدد، به صورتی که توسط موارد زیر، در حال حاضر یا بنا بر سابقه آشکار میشنود (مثال ها روشنگر هستند نه فراگیر، به متن مراجعه کنید):
١.💭 کمبودهایی که در رابطه متقابل اجتماعی- هیجانی که برای مثال از نزدیکی اجتماعی نابهنجار و ناتوانی در گفتگوی متقابل عادی، تا کاهش تقسیم کردن تمایلات، هیجانات، یا عاطفه، تا ناتوانی در شروع کردن تعامل های اجتماعی یا پاسخ دادن به آنها گسترش داراند.
٢.💭 کمبودهایی در رفتارهای ارتباطی غیر کلامی که برای تعامل اجتماعی مورد استفاده قرار میگیرند و برای مثال از ارتباط کلامی و غیر کلامی که انسجام نامناسب دارد، تا نابهنجاری هاای در تماس چشمی و زبان بدان یا کمبودهایی در درک کردن حرکات ایما و اشاره و به کار بردن آنها، تا فقدان کامل جلوه های صورت و ارتباط غیرکلامی گسترش دارند.
٣.💭 کمبودهایی در برقرار کردن، حفظ کردن، و درک کردن روابط، که برای مثال از مشکلات تنظیم کردن رفتار برای مناسب بودن با موقعیت های اجتماعی مختلف، تا مشکلاتی در تقسیم کردن بازی خیالی یا دوست یابی، تا فقدان علاقه به همسالان، گسترش دارند.

🔸معیار B:
الگوهای رفتار، یاتمایلات، یا فعالیت های محدود، تکراری به صورتی که با حداقل دو مورد زیر، در حال حاضر یا بنا بر سابقه، آشکار میشود (مثال ها روشنگر هستند، نه فراگیر):
١.💭 جنبش های حرکتی، استفاده از اشیا، یا گفتار تکراری (مثل حرکات قلبی ساده، به صاف کردن اسباب بازی ها، پژواک گویی، عبارت های شخصی)
٢.💭 اصرار بر یکنواختی، چسبیده انعطاف ناپذیر به روال های عادی، یا الگوهای رفتار کلامی یا غیرکلامی تشریفاتی (مثل ناراحتی شدید از تغییرات جزیی، مشکلاتی در رابطه با نقل و انتقالات، الگوهای تفکر خشک، تشریفات خوشامدگویی، نیاز به رفتن از مسیری یکسان یا هر روز خوردن غذای یکسان).
٣.💭 تمایلات بسیار محدود و ثابت که از نظر شدت یا تمرکز نابهنجار هستند (مثل دلبستگی عمیق یا دلمشغولی به اشیای غیر ادی، تمایلات بیش از حد به محدود یا پایدار).
۴.💭 واکنش بذری زیاد یا کم به درون داد حسی یا تمایل غیر عادی به جانبه های حسی محیط (مثل بی تفاوتی آشکار به درد/دما ، پاسخ نامطلوب به صداها یا بافتهای خاص، بوییدن یا لمس کردن بیش از حد اشیا، شیفتگی دیداری به نورها یا حرکت).

🔸معیار C:
نشانه ها باید در اوایل دوره رشد وجود داشته باشند (اما ممکن است تا وقتی ضروریات اجتماعی از توانی های محدود فراتر نباشند، به طور کامل آشکار نشوند، یا امکان دارد طاهبوردهای آموخته شده در سنین بالاتر، آنها را پوشانده باشند.)

🔸معیار D:
نشانه ها، اختلال قابل ملاحضه بالینی در عملکرد کنونی اجتماعی، شغلی، یا زمینه های مهم دیگر عملکرد ایجاد میکنند.

🔸معیار E:
این اختلاط با ناتوانی عقلانی (اختلال عقلانی رشدی) یا تاخیری رشدی کلی، بهتر توجیه نمیشوند. ناتوانی عقلانی و اختلال طیف اوتیسم اغلب با هم روی میدهند، برای دادن تشخیص های همزمان اختلال طیف اوتیسم و ناتوانی عقلانی، ارتباط اجتماعی باید پایین تر از سطح مورد انتظار برای رشد کلی باشد.

🔹علاوه بر سمپتوم های اصلی حدود ٨٠ درصد افراد مبتلا به ASD ناتوانی ذهنی دارند و هوشبهر آنها کمتر از ٧٠ است.
🔹اما ماهیت نقص های ذهنی کودکان اوتیستیک و کودکان مبتلا به معلولیت ذهنی، متفاوت است.
🔹کودکان اوتیستیک در آزمون های توانایی دیداری-فضایی در مقایسه با آزمون های ادراک اجتماعی یا توانایی کلامی معمولا عملکرد “بهتری” دارند.
🔹بنایراین آنها در یافتن اشیای پنهان شده در یک نقاشی، سر هم کردن اشیای باز شده، و جفت کردن اشیای مربوط به هم در آزمون های مختلف(مثلا مکعب ها) بسیار بهتر عمل میکنند، اما در اکثر موارد افراد مبتلا به اوتیسم در یک کار یا فعالیت خاص بسیار عالی عمل میکنند(مثلا توانایی محاسبه تاریخ ها، ریاضیات یا موسیقی).
✔️نکته:افرادی که در زمینه های مختلف ناتوانی ذهنی دارند و تنها در یک کار مهارت و تخصص خارق العاده نشان می دهند، مبتلا به سندرم “ساوانت”(savant syndrome) نامیده میشوند.( ساوانت در ریشه فرانسوی یعنی دانشمند و فردی بسیار مطلع و توانا).
این افراد ، به عنوان مثال، می توانند بگویند روز ٢٣ آوریل سال ١٢١٢ میلادی شنبه بوده است یا جمعه، اما ممکن است نتوانند لباس خود را بپوشند.

 

افراد مبتلا به اوتیسم معمولاً حداقل نصف علائمی را که در زیر عنوان شده است نشان می دهند . این نشانه ها از خفیف تا شدید متغیر هستند . در موقعیت های کاملاً متفاوت،  رفتارهایی که با سن کودک تطابق ندارد مشاهده می گردد.·       اصرار به یکسانی داشته و در مقابل تغییر مقاوم هستند.

·       مشکلات شدید تکلمی دارند.

·       در بیان نیازها مشکل دارند و از اشارات و حرکات به جای کلمات استفاده می کنند.

·       اغلب از ضمایر استفاده معکوس می کنند ، به جای استفاده از ” من”  از ” تو” استفاده می کنند .

·       کلمات و یا جملات دیگران را تکرار می کنند.

·       خنده و گریه بی دلیل دارند و یا بدون علت مشخص نگران و مضطرب می شوند.

·       قشقرق به پا می کنند و به دلایلی که برای دیگران آشکار نیست شدیداً پریشان می شوند.

·       قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار کنند.

·       دوست ندارند در آغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند.

·       تماس چشمی ندارند یا تماس چشمی آنها اندک است.

·       به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهند.

·       با اسباب بازی، درست بازی نمی کنند.

·       چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند.

·       احساس درد کمتر یا بیشتر از حد دارند.

·       از خطرات نمی ترسند.

·       پر تحرک یا کم تحرک هستند.

·       به صحبتها و یا صداها پاسخ نمی دهند به طوری که به نظر می آید ناشنوا هستند اگر چه حس شنوایی سالم است.

·       ۷۰ % کودکان مبتلا به اوتیسم، ناتوانی هوشی دارند.

باورهای غلط درباره اوتیسم:

-۱ کودکان مبتلا به اوتیسم هرگز ارتباط چشمی برقرار نمی کنند.

-۲ کودکان اوتیستیک نبوغ دارند.

-۳ کودکان مبتلا به اوتیسم صحبت نمی کنند.

-۴ کودکان اوتیستیک قادر به نشان دادن محبت خود نیستند.

باورهای دیگر :

-۱ منظور از پیشرفت این کودکان یعنی این که کاملاً شفا یابند.

-۲ کودکان مبتلا به اوتیسم نمی توانند به دیگران لبخند بزنند.

-۳ کودکان اوتیستیک تماس بدنی محبت آمیز برقرار نمی کنند.

ما می دانیم که این کودکان تحریکات حسی را به گونه ای متفاوت درک می کنند که موجب اشکال در ابراز محبت و برقراری ارتباط عاطفی در آنها می گردد. اما به هر حال این کودکان می توانند محبت کنند. در صورتی که این کودکان را باور کنیم قادر به داد و ستد عاطفی با آنها هستیم.
🔷#دشواری_تشخیص_اختلال_طیف_اوتیسم

🔹تشخیص اختلال طیف اوتیسم بسیار دشوار است زیرا به صورت انواع ناتوانی ها نشان داده می شود:
🔹از ناتوانی های شدید تا ناتوایی های بسیار خفیف که کودکان مبتلا به آنها تقریبا مانند کودکان سالم، مهارت های بسیار بالایی دارند، و در نتیجه شناسایی سمپتوم های اوتیسم در آنها بسیار دشوار است.
آنچه تشخیص را پیچیده میسازد این است که:
١.💭 با تغییر سن رفتارهای این افراد نیز تغییر میکند.
٢.💭 سمپتوم های این اختلال ممکن است با درجات مختلفی از معلولیت ذهنی نشان داده شوند.
٣.💭 اختلالات طیف اوتیسم معمولا با سایر اختلالات کاموربید(همزمان)، هستند؛ مثلا با ADHD
❄️#دو_عنصر_مهم_در_اوتیسم❄️

⭕️برای مشخص کردن شدت اختلال طیف اوتیسم باید “ارتباط اجتماعی” و “رفتار محدود-تکراری” را به طور جداگانه طبقه بندی کنیم:

💹ارتباط اجتماعی
💭سطح ١(خفیف): درمانجو در شروع کردن صحبت و گفتگو با دیگران مشکل دارد یا ممکن به نظر برسد که، در مقایسه با اکثر مردم علاقه کمتری به صحبت کردن با دیگران دارد.
💭سطح ٢(متوسط): هم در ارتباط کلامی و هم در ارتباط غیر کلامی نقص های قابل توجهی به چشم میخورد.
💭سطح ٣(شدید): به پا پیش گذاشتن های دیگران پاسخ اندکی میدهد و در نتیجه عملکرد درمانجو به شدت محدود میشود. گفتار محدود است، شاید در حد فقط چند کلمه.

💹رفتارهای محدود-تکراری
💭سطح ١(خفیف): تغییر باعث می شود در حداقل یک زمینه ی فعالیتی بعضی مشکلات بروز کنند.
💭سطح ٢(متوسط): از مدت ها قبل مشخص شده است که فرد در کنار آمدن با تغییرات مشکل دارد و در عملکرد فرد اختلال به وجود می آورد.
💭سطح ٣(شدید): تغییر دادن به روتین فرد به طرز استثنایی دشوار است؛ همه ی زمینه های فعالیتی تحت تاثیر این انعطاف ناپذیری رفتاری قرار دارند.
🔶#علل_فیزیولوژیکی_اختلال_طیف_اوتیسم🔶

❄️اختلالات کروموزومی: اختلالات طیف اوتیسم با تعدادی از اختلالات کروموزومی، از جمله سندروم X شکننده ارتباط دارند.

❄️عوامل بیوشیمیایی: بعضی از تحقیقات درباره کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم نشان میدهند که سروتونین و دوپامین مغز آنها، که برای عملکرد صحیح رفتاری، شناختی، و حرکتی و نیز برای خلق بسیار مهم هستند، کمتر از حد معمول است.

❄️عوامل جنینی: مشکلات در دوران حاملگی، و هنگام تولد از جمله ابتلای مادر حامله به سرخجه، وارد شدن داروهایی مثل تالیدومید و والپروآت به جنین، خونریزی مادر بعد از سه ماه اول حاملگی و ضعف سیستم ایمنی بدن مادر در اختلال طیف اوتیسم نقش دارند.

❄️ناهنجاری های مغزی: مبتلایان به اوتیسم در دستگاه لیمبیک و مخچه، مشکل دارند. نورون های دستگاه لیمبیک کوتاهتر و متراکم تر و دندریت ها نیز کوتاهتر هستند.

🔷#علل_شناختی_اختلال_طیف_اوتیسم🔶

🔹١.💭نقص در عملکرد اجرایی: افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم در آزمون های عملکرد اجرایی(فراشناخت، خود-تنظیمی) معمولا نمرات پایین به دست می آورند، و این موضوع نشان می دهد که آنها در حل مساله ، برنامه ریزی ، پیشقدم شدن، سازمان دهی، نظارت و بازداری از رفتارهای پیچیده ، مشکل دارند.
🔹نقص در عملکرد اجرایی در بزرگسالان ، نوجوانان، و کودکان مبتلا به اوتیسم دیده می شود.

🔸٢.💭نقص در ذهن خوانی: یک نظریه ی “پر طرفدار” در مورد اختلالات طیف اوتیسم این است که افراد مبتلا نمی توانند، ذهن خوانی(نظریه ذهن) داشته باشند. یعنی نمیتوانند متوجه شوند که رفتار دیگران ، بر اساس حالات ذهنی آنهاست و این حالات ، باورها و نیاتی را که درباره ی این که چه کار باید بکنند، در بر می گیرند.
🔸بهترین آزمون برای تشخیص توانایی دهن خوانی “آزمون باور اشتباه سَلی و آنی” است. و یا آزمون دیگر “آزمون لحظات خجالت آور” برای بزرگسالان است.

 

سخنی با والدین گرامی

مهم ترین اصل در بهداشت روانی خانواده ، پذیرش استعدادها ، تفاوت های فردی و در نهایتمعلولیت فرزند است. با توکل به خداوند بزرگ با در نظر گرفتن توانایی های فرزند خود و با دلگرمی هر چه بیشتر در کنار آموزگاران با همراهی همه افراد خانواده ،  نقایص کودک خود از قبیل مشکلات حسی ، جسمی ، حرکتی و ذهنی را بشناسیم و با قرار گرفتن کودک در جایگاه مناسب موافقت نماییم تا شاهد پیشرفت هرچه بیشتر او باشیم.

اختلال بینایی

اختلال بینایی همان کاهش توانایی دیدن است. اصطلاح هاینیمه بینا ، کم بینا ، نابینا برای توصیف میزان اختلال های بینایی به کار می روند.

نیمه بینا : کاملاً مشخص است.

کم بینا : اشخاصی که حتی با اصلاح چشم با وسایل کمکی نیز با مشکل مواجه هستند. نابینایان می توانند از باقی مانده بینایی خود استفاده نمایند. فقط۲۰% آنان نابینای مطلق هستند .

نابینای آموزشی : فردی است که قادر به استفاده از بینایی نیست و بر حواسی مانند شنوایی و لامسه تکیه می کند و باید از آموزش خاص هماهنگ با استفاده از حواس دیگر برای یادگیری استفاده کند.

اختلال شنوایی

به فردی ناشنوا اطلاق می شود که حس شنوایی او برای هدف های معمولی زندگی مفید و قابل استفاده نباشد.

اختلال شنوایی به :

* خفیف   (۴۰-۲۵ دسی بل )

* متوسط (۵۵-۴۱ دسی بل )

* نیمه شدید (۷۰-۵۶ دسی بل )

* شدید   (۹۰-۷۱ دسی بل )

* عمیق  (۹۱ دسی بل )

تقسیم بندی شده است.

روش های آموزش در این اختلال :

* گفتار خوانی یا همان لب خوانی

* ارتباط شفاهی با استفاده از باقیمانده شنوایی و بصری

* و ارتباط کلامی

می باشد.

همه افراد دچار آسیب شنوایی باید حتماً از سمعک  استفاده کامل نمایند.

صرع

فردی به صرع دچار می شود که در برخی از سلول های مغزی او ، مقدار انرژی الکتریکی به صورتی غیر طبیعی تخلیه می شود. در چنین حالتی انرژی تخلیه شده به سلول های مجاور گسترش می یابد؛ در نتیجه حالاتی نظیر بیهوشی ، حرکات غیر ارادی یا پدیده های حسی غیر طبیعی به فرد دست می دهد.

کودکان بیش فعال ، پرتحرک

کودک بیش فعال ، کودکی با فعالیت زیاد و اختلال توجه است . او دچار رفتار و کردار ناگهانی ، حواس پرتی ، اختلال یادگیری ، عدم تمرکز حواس فکری ، بیقراری شدید حرکتی و تحریک پذیری شدید ، عدم ثبات هیجانی ،کم خوابی، منفی گرایی شدید، تخریب رفتار ضد اجتماعی و تغییرات خلقی فراوان می باشد و مانع سکوت و تمرکز در کلاس می شود. در حالت های شدیدتر ، کودک دچار اختلال رفتاری پیشرفته می باشد که باید به روان پزشک مراجعه شود و کودک  پس از مصرف دارو از آموزش بهره گیرد.

فلج مغزی

فلج مغزی عارضه ای است که در اثر آسیب بخش کوچکی از مغز به وجود می آید که این بخش وظیفه کنترل حرکات را بر عهده دارد و در نتیجه ی آسیب ، اختلال هایی در کنترل ماهیچه های بدن پدید می آید.

درمان درخودماندگی

🔰#درمان_اختلال_طیف_اوتیسم🔰

🔴مداخلات درمانی برای مبتلایان به اوتیسم ٣شکل دارد:
١.💭 درمان دارویی، برای کاهش رفتارهای مشکل زا مثل انزوا، پرخاشگری یا خود-زنی.
٢.💭 رفتار درمانی برای بهبود مهارت های ارتباطی و معاشرتی.
٣.💭 استراتژی های دربرگیری(اینکلوژن) به منظور کمک به درمانجویان برای زندگی در جامعه.

✔️نکته: خودِ ماهیت سمپتوم های اختلال طیف اوتیسم، برای همه ی برنامه های درمانی مشکل ایجاد می کند. یکی از ویژگی های افراد مبتلا به اوتیسم این است که از هرگونه تغییر بیزارند، اما همه ی انواع مداخلات و روش های درمانی، ماهیت تغییر دهنده دارند و برای تغییر دادن طراحی شده اند.

💊#دارو_درمانی_اوتیسم💊

🎐برای درمان سمپتوم های اوتیسم از چند دارو استفاده می شود که بیشتر برای کنترل رفتارهای مشکل زا به کار می رود.
🎐دارو های آنتی سایکوتیک رایجترین دارو برای درمان اوتیسم هستند، از جمله “هالوپریدول” و “ریسپیریدون”.
🎐این گونه داروها از رفتارهای تکراری و کلیشه ای، انزوای اجتماعی، و نیز از پرخاشگری و رفتارهای مشکل زا، مثل بیش فعالی، اوقات تلخی های شدید، نوسانات خلقی، و خود آزاری میکاهند.
🎐با این حال، بعضی کودکان اوتیستیک به دارو واکنش مثبت نشان نمی دهند و سمپتوم های جانبی آنها عبارتند از: بی حالی، سرگیجه، افزایش اشتها و وزن، و حرکات پرشی و بی اراده دست ها و پاها(حرکت پریشی یا دیسکینه زیا).
🎐یک داروی آنتاگونیست به نام “ناترکسون” نیز نشان داده است که در کنترل بیش فعالی و رفتار خود زنی مفید واقع می شود. این دارو در ۴٧درصد کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم، رفتارهای خود زنی را تا ۵٠درصد کم می کند.
🔷#دشواری_تشخیص_اختلال_طیف_اوتیسم
🔳#رفتاردرمانی_اوتیسم🔳

✴️اکثر برنامه های آموزش رفتار تلاش میکنند مهارت های خودیاری، اجتماعی و ارتباطی به وجود آورند؛ زیرا در غیر این صورت، افراد اوتیستیک همیشه محتاج به دیگران خواهند بود و به مراقبت در تمام طول عمر نیاز خواهند داشت.
✴️اکثر روش های آموزش رفتار بر اصول شرطی سازی استوار است، و درمانگران سعی میکنند مهارت های رفتارهای اولیه مثل توجه(تماس چشمی)، توالت رفتن، رفتارهای خودیاری، پیشقدم شدن در تعاملات احتماعی با همسالان و بزرگسالان، بازی کردن با همسالان را ، در کودکان مبتلا تقویت کنند.
🔶به منظور تکمیل اصول اولیه ی شرطی سازی و برای تقویت رفتارهای مورد نظر، درمانگران از “روش مدلینگ(یادگیری مشاهده ای)” استفاده میکنند.
🔸در این روش، درمانگران رفتار مورد نظر را انجام می دهند و بعد از درمانجو میخواهد که آن را تقلید و تکرار کند. این آموزش برای “زبان اشاره” به کودکان اوتیستیک، بسیار مفید است.

🔷روش بعدی روش “PRT” یا privital response training یک نوع رفتاری درمانی است که بر اساس اصول تحلیل رفتار کاربردی(applied behavior analysis) قرار دارد و از فرصت های عادی و طبیعی یادگیری استفاده می کند تا بعضی رفتارهای خاص در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم را تغییر دهد، و از کیفیت ارتباط (communication)،رفتار(behavior)، و مهارت های اجتماعی(social skills) را بهبود بخشد.
🔹در “PRT” به جای اینکه چندین هزار رفتار به طور تک تک و نوبتی یاد داده شود، چندین رفتار به طور همزمان یاد داده می شوند، و فقط روی دو رفتار اصلی(انگیزش و پاسخ دهی به محرک های متعدد) تاکید می شود.
🔹محققان معتقدند PRT قادر است تولید مهارت های جدید را افزایش دهد و انگیزه کودک در به اجرا درآوردن رفتارهایی که در حال یاد گرفتن آنها هستند بیشتر شود.

 

🔰#استراتژی_های_دربرگیری_اینکلوژن🔰

▪️بسیاری از مداخلات درمانی که در خانه انجام می شوند و برای افراد مبتلا به سطوح خفیف اختلال طیف اوتیسم طراحی شده اند، به آموزش رفتارهای خود-یاری، مهارتهای اجتماعی، مهارت های زندگی، و خود-مدیریتی میپردازند و هدف آنها کمک به افراد برای زندگی در جامعه است.
▪️با این حال حتی زمانی که این افراد مهارتها را به خوبی کسب میکنند، در بعضی مراحل مهم زندگی، مثلا در یافتن و حفظ کردن شغل مناسب، هنوز به حمایت نیاز دارند.
▪️یکی از این استراتژیهای حمایتی، “استخدام پشتیبانی شده” (supported emloyment) است.
▪️این استراتژی ، هم از کارمند مبتلا به اوتیسم و هم از کارفرمای او حمایت می کند، ازجمله:
١.💭 آموزش دادن نحوه ی رفتار با کارمندان اوتیستیک به کارفرمایان.
٢.💭 آماده سازی شغلی و آموزش مهارتهای مورد نیاز به افراد اوتیستیک برای مصاحبه شغلی
٣.💭 حمایت از کارمندان اوتیستیک تا زمانی که به این کار نیاز است.
۴.💭 جلسات منظم فیدبک با حضور کارمند و کارفرما.
✔️نکته: کمک به استخدام شدن و حمایت در دوران کارمندان باعث می شود افراد اوتیستیک با دیگران بیشتر و بهتر ارتباط برقرار کنند(ادغام اجتماعی بیشتر) و رضایت از زندگی و عزت نفس آنها افزایش یابد.

 

تا کنون هیچ روش قطعی‌ای برای درمان مبتلایان به درخودماندگی یافته نشده‌است. کارآمدترین روش درمانی، توانبخشی است.

در تحقیقات اخیری که توسط برخی والدین کودکان مبتلا به درخود ماندگی و متخصصین انجام شده این نتیجه حاصل شده است که در برخی از نمونه های آماری استفاده از شیر شتر به عنوان یک درمان موثر برای این بیماری پذیرفته شده است.

برای آنکه بهترین سرویس را به یک کودک مبتلا به درخودماندگی ارایه دهیم، باید به موارد زیر توجه نماییم:

  1. کودک ما حتماً باید توسط یک متخصص روانپزشکی اطفال و یک متخصص مغز و اعصاب اطفال ویزیت شود.
  2. به طور فشرده و ترجیحاً هر روز تحت خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی قرار گیرد.
  3. لازم است والدین و مربی کودک روش‌های مناسب تقویت مهارت‌های ارتباطی کودک را از طریق مطالعه کتاب‌های مرتبط و یا به وسیلهٔ جلسات مشاوره‌ای که کاردرمانگر کودک برگزار می‌کند، فرا بگیرند.
  4. ارزیابی وضعیت حسی – حرکتی کودک به وسیله کارشناسان کاردرمانی صورت پذیرد و در صورت لزوم جلسات کاردرمانی ذهنی کودک به طور منسجم برگزار گرد

فرستادن دیدگاه »