ازدواج ناکام

توصیه میشود قبل از خواندن این متن، مطالب موجود در سربرگ اختلالات جنسی نامعین برای درک و تفهیم بهتر مطالعه شود

ازدواج ناکام یا به وصال نرسیده (Unconsummated Marriage)

هنگامیکه یک زوج زناشویی به هر دلیلی علی رغم اقدام،  قادر به دخول یا رابطه جنسینباشند و در مورد تمایلات و رابطه جنسی ناآگاه و مهار شده باشند، ازدواج به وصال نرسیده تعریف می شود.احساس گناه، شرم یا بی کفایتی به خاطر این مشکل افزایش یافته و زوج در تعارض و دوگانگی در طلب کمک و پنهان کردن مشکل قرار می گیرند . زوج ممکن است مدتها ( ماهها و حتی سالها) بعد از ازدواج به دنبال درمان بگردند. طول مدت اختلال به طور متوسط ۲/۵ سال است.

تاریخچه

اولین بار Balint در سال ۱۹۶۱ در مقاله خود تحت عنوان ” بخش دیگر طب ” به این اختلال اشاره داشته و تا به حال موارد زیادی در جهان گزارش شده است.

اهمیت موضوع
موضوع فوق مربوط به یک نفر نیست و تبعات آن خانواده زوجین را درگیر می کند. از طرفی به دلیل احساس گناه، شرم یا بی کفایتی، زوجین سعی در کتمان این قضیه می کنند از طرف دیگر آنها نیاز به کمک دارند و به دلیل محدودیت های فرهنگی و اجتماعی این افراد برای درمان خویش در یافتن متخصص و یا مرکزدرمانی در این خصوص دچار سردرگمی می شوند مخصوصا که این اختلال میتواند به ناباروری و حتی طلاق بیانجامد.

در جستجوی کمک :
اغلب زوجین به طور مستقیم در جستجوی کمک بر نمی آیند و ممکن است ماهها یا سالها از ازدواج آنها گذشته باشد. یک مورد از ازدواج بدون رابطه جنسی گزارش شده که ۱۷ سال طول کشیده بود. زن ممکن است ظاهراً به دلیل شکایات مبهم بدنی یا بحث در مورد روش های پیشگیری یا حتی ناباروری به متخصص زنان مراجعه کند و مشکل را نزد او فاش کند. متخصص زنان هنگام معاینه ممکن است متوجه سالم بودن پرده بکارت شود.

آیا جراحی مشکل را برطرف می کند؟
در برخی موارد زن برای رفع مشکل ممکن است تحت عمل برداشتن پرده بکارت قرار گیرد. اما جراحی معمولاً مشکل اساسی را برطرف نکرده ممکن است موقعیت را وخیم تر کند. چراکه عمل جراحی استرس دیگری محسوب شده و اغلب احساس بی کفایتی زوج را تشدید می کند. زن ممکن است احساس کند مغبون و مورد سوءاستفاده واقع شده و نقصی در او به وجود آورده اند و نگرانی شوهر نیز در مورد مردانگی اش افزایش یابد.

علل :
از میان علل روانی به دست آمده در خانمها در بررسی انجام شده در ایران مهمترین علت ترس از مقاربت  بدلیل برداشت های نادرست درخصوص مهبل یا آلت تناسلی بود و بعد از آن مهار میل جنسی، نگرش ناخوشایند یا بی تفاوتی نسبت به مسائل جنسی که می تواند ناشی از مهارهای جنسی باشد که از سوی والدین یا جامعه تحمیل می شود، نگرش ناخوشایند نسبت به همسر، تجربه جنسی ناخوشایند، عدم آمادگی برای ازدواج، عدم تمایل جنسی، اختلال هویت جنسی، تمایلات همجنس خواهانه ، نگرانی از صدمه پرده بکارت ، نیز فشار اجتماعی برای نزدیکی در شب زفاف،    تاکید بر باکره بودن قبل ازدواج وارزش زن را با آن سنجیدن و نگرانی زن برای از دست دادن بکارت و شکستن ارج و قرب دخترانگی

از میان علل روانی به دست آمده در مردان مهمترین علت انزال زودرس بود و بعد از آن به ترتیب نگرانی از صدمه روحی به همسر، نگرانی از صدمه جسمی به همسر، نگرانی از انجام خودارضایی قبل از ازدواج، تمایلات هم جنس خواهانه، احساس گناه از رابطه جنسی.
از عوامل دیگر میتوان به فقدان آموزش جنسی، ناپختگی زوجین ،وابستگی شدید به خانواده اولیه و مشکلاتی در همانند سازی جنسی ، تعصبات مذهبی با کنترل شدید رشد جنسی اجتماعی و میل جنسی را برابر گناه و ناپاکی دانستن اشاره کرد.

*************************************************************************
درمان ( باید زیر نظر تیم پزشکی انجام شود و از درمان خودسرانه اجتناب گردد)

************************************************************************

وقتی مساله روشن شد غالبا با موفقیت درمان میشود. طول مدت مشکل تاثیر چندانی روی پیش آگهی یا عاقبت اختلال ندارد

طول مدت درمان از ۶ ماه تا ۵ سال در مقالات مختلف ذکر شده است. ولی تجربه نگارنده سایت حدود ۶ ماه در اکثر موارد بوده است.

آموزش جنسی و بالا بردن سطح آگاهی جامعه

 آموزش پزشکان تا در مدارا با مشکلات جنسی راحت برخورد کنند و با سوالات خود راه را برای بحث صریح در مورد ناراحتی زوجین باز کنند تا مساله روشن شود و سپس جهت درمان یا ارجاع به مراکز درمانی خاص اقدام کنند.

آموزش ساده در خصوص آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی مرد و زن به زوجین

مشاوره زناشویی. اگر زوج با همدیگر ملاقات شوند مشکل آنها بهتر درمان می شود .    درمان دوجنسیتی با یک درمانگر زن و یک درمانگر مرد بسیار موثر است

روان درمانی

کمک از هیپنوتیزم در بعضی شرایط

رفتار درمانی برای حساسیت زدایی و آموزش شروع بازی جنسی و ماساژ همدیگر بدون نزدیکی در هفته های اول و بتدریج انجام سکس دهانی و مالشی و سپس انجام رابطه زناشویی// درمان توسط روانپزشک یا روانشناس خبره در این خصوص

در صورت لزوم تجویز دارو برای اختلالات روانپزشکی همراه بخصوص افسردگی و اضطراب


مشاوره با متخصص زنان یا متخصص مجاری ادراری در خصوص مشکلات جسمی( در صورت وجود تروما در ناحیه ژنیتال یا بیماری جسمی مزمن در آن ناحیه، درمان مشکلتر خواهد شد)

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.