تور زیارتی سوریه تور ارزان بلغارستان تور ارزان قشم تور کربلا از مشهد تور تبریز از اصفهان تور مشهد با قطار فدک تور لحظه آخری عتبات تور ازمیر از تبریز خیام گشت تور لحظه آخری کربلا

اندام تناسلی مرد


دستگاه تناسلی مذکر از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل میشود.

بخش خارجی دستگاه تناسلی مرد

آلت ( پنیس)، کیسه بیضه ( اسکروتوم) ، بیضه ها( تستیس ) و اپیدیدیم

بخش داخلی دستگاه تناسلی مرد

پیشابراه (اورترا) ، مجرای وابران ( وازدفران) ، مجاری انزالی ، کیسه های منوی ، غده پروستات ، غدد بولبواورترال یا کوپر

آلت :

شامل سه بخش است : ریشه (root) ، تنه ( shaft) و سر(Glans) که قسمت مخروطی آلت است و بوسیله لایه پوستی شلی موسوم به حشفه یا پیش پوست ( Foreskin) پوشیده شده و سوراخ پیشابراه در نوک آن قرار دارد. تنه آلت از دو محفظه بزرگ به نام اجسام غاری ( کورپوس کاورنوزوم) و یک محفظه کوچک به نام جسم اسفنجی ( کورپوس اسپونجیوزوم) تشکیل شده و در هنگام نعوظ آلت، ۹۰% خون در اجسام غاری و ۱۰% در جسم اسفنجی و سرآلت جمع میشود. وظیفه جسم اسفنجی، عمدتا دفع ادرار و مایع منی و نیز جلوگیری از تحت فشار بودن پیشابراه حین نعوظ میباشد.

بقیه اجزا بطور کلی عبارتند از: کیسه بیضه  کیسه شل و پوشیده شده بوسیله پوست است که وظیفه محافظت از بیضه ها و نیز حفظ بیضه ها در دمای پایین تر از بدن برای عملکرد مناسب دارد. بیضه ها که وظیفه تولید تستسترون و اسپرم را دارند. اپیدیدیم مسوول بلوغ اسپرم و انتقال آن میباشد. وازدفران مسوول انتقال اسپرم از اپیدیدیم به پیشابراه میباشد. کیسه های منوی در نزدیکی قاعده مثانه به وازدفران متصل میشوند و مسوول تولید قسمت اعظم منی میباشند. غده پروستات در زیر مثانه قرار دارد و مایع اضافی لازم را برای انزال فراهم میکند. مجاری انزالی از الحاق وازدفران و کیسه های منوی تشکیل شده اند و به پیشابراه میریزند. غدد کوپر در زیر پروستات قرار دارند و مایع لغزنده ای را به پیشابراه میریزد که هم باعث لغزنده شدن پیشابراه و هم باعث خنثی نمودن هر نوع اسیدیته که ممکن است براثر باقی ماندن ادرار در پیشابراه اتفاق بیفتد میگردد. پیشابراه  لوله ای است که ادرار را از مثانه و منی را از مجاری انزالی به بیرون بدن میبرد.

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.