تور زیارتی سوریه تور ارزان بلغارستان تور ارزان قشم تور کربلا از مشهد تور تبریز از اصفهان تور مشهد با قطار فدک تور لحظه آخری عتبات تور ازمیر از تبریز خیام گشت تور لحظه آخری کربلا

سوزاک

 

سوزاک در مردان

۱ – اصولا ً در مقایسه با سایر بیماری ها ، سوزاک بیماری خیلی مسری ای نمی باشد . در ۴/۱ مردان در موقع آمیزش با زن مبتلا ، امکان آلودگی وجود دارد که استفاده از کاندوم این نسبت را کمتر هم می کند .

۲- راه ورود میکروب در مردان ؛ قسمت قدامی مخاط مجرای ادرار می باشد که منجر به اورتریت (Urthritis) می گردد .

۳- سوزاک در مردان ابتدا از ناحیه ی قدامی مجرای ادرار شروع می شود . دوره ی نهفتگی بیماری از یک روز تا چند هفته و بطور متوسط ۳ تا ۵ روز می باشد . ۱۰% مردان مبتلا ممکن است بدون علامت باشند .

۴ – اولین علامت ؛ احساس سوزش در مجرا و تکرر ادرار می باشد . پس از آن ، ترشح موکوئیدی به وجود می آید که به سرعت چرکی می شود (discharge) . ترشح غلیظ ، چسبنده و به رنگ زرد یا سبز مایل به زرد است ، بوی نامطبوعی دارد و روی لباس زیر هم اثر می گذارد

۵ – در صورتی که بیماری درمان نشود ، عفونت به سایر قسمت های دستگاه تناسلی منتشر می شود . عفونت قدامی مجرای ادرار به طرف خلفی و نسوج مجاور توسعه می یابد و می تواند ایجاد واکنش التهابی و آبسه های پری اورترال و تنگی دائمی مجرای ادرار را نماید .

۶ – متعاقب ورم اپیدیدیم ( محل تحرک و تکامل نهایی اسپرماتوزوئیدها ) ، ممکن است هیدروسل ثانویه ی بیضه ایجاد گردد . ورم اپیدیدم معمولا ٌ یکطرفه است که اگر دو طرف را درگیر کند ، بیمار عقیم خواهد شد .

۷ – اگر کانال دفران ( مجرای منی بر ) آلوده شود ، ممکن است درد شکم با آپاندیسیت حاد و پری تونیت ( عفونت پرده ی صفاق شکم ) اشتباه شود .

۸- گاهی اوقات تورم غدد لنفاوی کشاله ی ران و ادم آلت ( تورم آلت ) مشاهده می شود .

۹ -علاوه بر انتشار موضعی از کانون اولیه ی عفونت به دستگاه ادراری – تناسلی ، انتشار جایگزینی گنوکوک در نقاط مختلف بدن ایجاد عفونت منتشر (Disseminated Gonococcal Infection – DGI) نموده و موجب بروز تظاهرات عمومی نظیر تب خفیف ، درماتیت ( عفونت پوست ) ، آرتریت ، میوکاردیت ( مشکلات عمومی قلب ) ، مننژیت ، هپاتیت ، التهاب عنبیه و جسم مژگانی (Anterior Oveitis) و … می گردد .

۱۰ – انواعی از میکروب که ضایعات منتشر ایجاد می کنند ؛ به پنی سیلین حساس و به اثر باکتریسیدال ( باکتری کشی ) سرم انسان مقاوم هستند .

سوزاک در زنان

۱ – سوزاک در زنان ، ابتدا گردن رحم و سپس مجرای ادرار را آلوده می نماید و به ندرت مخاط واژن آلوده می شود زیرا اولا ً جدار واژن در برابر عفونت مقاومت زیادی دارد و ثانیا ً در سلول های مخاط آن مقدار زیادی گلیکوژن موجود است که سبب رشد و نمو لاکتوباسیل دودرلین ( نوعی باکتری ) و اسیدی شدن واکنش مهبل می گردد و این محیط اسیدی به میکروب های بیماریزا اجازه ی رشد می دهد .

۲- دوره ی نهفتگی در زنان طولانی تر از مردان بوده و بطور متوسط دو هفته است .

۳ – در ۳/۱ زنان مبتلا به سوزاک اگر کشت هم مثبت شود ( یعنب باکتری عامل وجود داشته باشد ) ، علامتی وجود نداشته است .

۴ – مهم ترین علامت اورتریت در زنان ؛ احساس سوزش در هنگام ادرار کردن و بعضی اوقات تکرر ادرار می باشد . برخی از موارد ممکن است دارای ترشح مجرا باشند . معمولا ً مجرای ادرار متورم و قرمز می باشد .

۵ –  در کسانی که به سرویسیت ( عفونت گردن رحم ) مبتلا می گردند ، ممکن است علامتی وجود نداشته و یا گردن رحم قرمز بوده و دارای ترشحات چرکی باشد .

۶ – در بعضی موارد هم علایمی از قبیل دیزوری ( Dysuria) ، تکرر ادرار ، حساسیت فرج ، دیسپازونی ( مقاربت دردناک ) ، درد پشت و نامرتبی قاعدگی وجود دارد .

۷ – در صورتی که بیمار درمان نگردد ، بیماری به صورت مزمن درمی آید و عفونت به قسمت های دیگر دستگاه تناسلی و حتی به داخل صفاق ( پرده ی شکمی ) راه می یاد و باعث آبسه و پری تونیت لگن می شود .

۸ – مهم ترین شکل ؛ بیماری آماسی لگن (Pelivic Inflammatory Disease – PID ) می باشد که در ۲۰% زنان مبتلا به وجود می آید و باعث عفونت لوله های فالوپ ( محل لقاح اسپرم با تخمک ) گردیده و سالپنژیت ایجاد می نماید .

۹ – تشکیل آبسهیا عفونت لوله ها منجر به چسبندگی و انسداد و درنتیجه عقیمی و حاملگی خارج رحم می گردد . از طرف دیگر در هنگام انسداد لوله ها بعلت خارج نشدن ترشحات آن ها ، باکتری های دیگر باعث تشدید عفونت می شوند که در این صورت ضایعات همراه با درد بوده و درمان آن مشکل است .

۱۰ – بیماری آماسی لگن در کسانی که برای جلوگیری از بارداری از IUD استفاده می کنند بیشتر است و در افرادی که قرص ضد حاملگی مصرف می کنند کمتر دیده می شود .

۱۱ ) علاوه بر انتشار موضعی به دستگاه ادراری – تناسلی ، عفونت منتشره ی گنوکوکی (DGI) در ۱ تا ۳ درصد موارد پیش می آید که بیشتر در زنان و اغلب در زمان حاملگی یا دوران قاعدگی بخ وجود می آید .

۱۲- در مرحله ی باکتریمی ( ورود باکتری به خون ) معمولا ً تب و لرز وجود دارد .

ولوو واژنیت در دختران

۱ – ولوو واژنیت در دختربچه ها همراه با عفونت مقعد مشاهده می گردد .

۲ – ولوو واژنیت در دختران جوان ( که قبلا ً تصور می شد به وسیله ی وسایل خواب و یا حوله منتقل می شود ) ، معمولا ً بعلت وجود باکتری های چرک زای دیگر است و اگر عامل ایجاد آن گنوکوک تشخیص داده شود ، از طرق جنسی یا استفاده از رختخواب آلوده ی والدین این بیماری را دریافت کرده اند .

۳ – اکثر مبتلایان از خارش و ترشح مختصر واژن که باعث رنگی شدن لباس زیر می شود ، شکایت می کنند .

۴ – در معاینه ؛ فرج متورم و ملتهب می باشد و ترشحات چرکی در واژن و مجرای ادرار دیده می شود .

۵ – این آلودگی را باید از وسایل ولوو واژنیت های شایع که بعلت رعایت نکردن بهداشت ، عفونت های اشریشیاکولی ( نوعی باکتری ) و وارد شدن جسم خارجی به واژن می باشند ؛ جدا کرد .

اپیدمیولوژی سوزاک

۱ – سوزاک ؛ یک بیماری مقاربتی است که در سراسر جهان وجود دارد و در اثر آزادی روابط جنسی پایدار می ماند ، زیرا طریقه ی انتقال آن مقاربت جنسی است .

۲ – این بیماری بیشتر در افراد مجرد بخصوص در سنین نوجوانی که فعالیت جنسی آن ها حداکثر است ، شایع می باشد . حداکثر مبتلایان در گروه سنی بین ۱۵ تا ۲۰ سال و پس از آن بین ۲۵ تا ۳۰ سال می باشند .

۳ – بیماری سوزاک از سال ۱۹۹۵ به بعد در کشورهای مختلف جهان روبه افزایش است . عواملی که باعث این افزایش می باشند عبارتند از : افزایش آمیزش های جنسی و هموسکسوآلیته ( همجنسگرایی ) / افزایش جمعیت دنیا پس از جنگ / صنعتی شدن و هجوم به شهرها / نقل و انتقال سریع جمعیت و مهاجرت / عدم رعایت اصول مذهبی و اخلاقی بخصوص در نسل جوان / مقاومت میکروب به آنتی بیوتیک / روش های مختلف جلوگیری از حاملگی / وجود زنان و مردان بیمار بدون علامت / نداشتن مصونیت / نداشتن آموزش جنسی / دوره ی نهفتگی کوتاه بیماری و انتقال سریع در این دوره که قطع زنجیره ی انتقال را مشکل می سازد .

پیشگیری و کنترل بیماری سوزاک

۱ – با وجود اینکه تابحال معالجه ی بیماری بسیار مؤثر بوده است ، تعداد مبتلایان به بیماری روبه ازدیاد است .

۲ – استفاده از کاندوم ؛ قابل اعتمادترین روش هاست .

۳ – در نظامیان برای پیشگیری از پنی سیلین استفاده می شده است .

درمان فقط باید توسط پزشک انجام شود:

درمان بیماری سوزاک یا گنوره

۱-  به طور کلی بیماری را می توان با تجویز دوز بالای پنی سیلین درمان کرد .

۲ – نمونه هایی از میکروب که به پنی سیلین مقاومند را می توان با تزریق داخل عضلانی ۲ گرم اسپکتینومایسین درمان نمود .

۳ – در موارد لزوم از آنتی بیوتیک های دیگری مانند کانامایسین ، باکتریم و همچنین اریترومایسین ، اسپیرامایسین ، سفالوزیدین ، سفوکسی تین و … می توان استفاده کرد .

۴ – هنگامی که سوزاک با عوارض همراه باشد ، در هر مورد درمان بخصوصی لازم است .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.