blog-featured-image

آشنایی با انواع مواد مخدر اصلی


آشنایی با انواع مواد مخدر اصلی


تولید روز افزون انواع مواد مخدر مورفینی و غیرمورفینی به شدت رو به افزون می باشد. در این قسمت فقط مواد مخدر شایع پرمصرف ذکر میگردد:

تریاک

ترياك به شكل ماده قهوه اي تيره رنگ با بوی مخصوص است و از تيغ زدن گرز خشخاش و لخته شدن شيره خشخاش نارس بدست مي آيد. تریاک حاوی چند ترکیب مخدری از جمله مورفین و کدئین است. مهمترین ماده مخدر موجود در تریاک مورفین است که اثرات تریاک نیز ناشی از تأثیر همین ماده بر روی سلولهای بدن است. معمولا قاچاقچیان مواد مخدر جهت سود بیشتر، تریاک را با مواد زائد زیادی مخلوط می کنند تا حجم و وزن آن اضافه شود مانند کافئین و پودر تالک و انواع خواب آور ها و حتی گاها خون و آمونیاک و.. این قضیه درباره سایر مواد مخدر هم مصداق دارد. بنابراین اکثر تریاکها در کشور خلوص فقط 30% دارند و 70% ناخالصی وجود دارد و بیشتر حالت تهوع حین مصرف یا دردهای شدید حین ترک بخاطر وجود این مواد جانبی به شدت مضر می باشد.

 سوخته: فرم دیگری از تریاک است که از جمع آوری باقیمانده تریاک که در نتیجه سوختن در حین کشیدن آن توسط وافور در محفظه سفالین وافور باقیمانده است، بدست می آید. مقدار مورفین و سایر آلکالوئیدها در این نوع تریاک بیشتر از خود تریاک است.

شیره : از حل کردن تریاک ( ترجیحا سوخته ) در آب و صاف کردن آن ماده ای به نام تفاله بدست می آید که با کمی حرارت تبدیل به حالت سفت و غلیظی به اسم شیره میشود.

تریاک به سه صورت کشیدنی( دود کردن)، خوردنی و تزریقی استفاده می شود. روش تزریق تریاک یک روش غیر معمول و پرخطر است مقدار جذب مورفین در فرم تزریقی بیشتر از فرم خوردنی و در فرم خوردنی بیشتر از فرم کشیدنی است

مورفین

مورفین از ترياک استخراج میشود و یا مستقیما از ساقه خشخاش بدست مي آيد و به صورت پودري کريستالي به رنگ قهوه اي روشن و يا سفيد مي باشد. مورفين به اشكال قرص، كپسول، پودر يا محلول عرضه مي شود و از طريق خوراكي، تدخینی و تزريق زير پوستي و داخل سياهرگي مورد استفاده قرار مي گيرد..

هروئین

هروئين در سال 1900 از مورفین ساخته شد. نام شيميايي هروئین "دي استيل ـ مورفين" است و در ابتدا به عنوان دارویی براي درمان مؤثر اعتياد به مورفين ارائه شد. اما بزودی متوجه شدند که قدرت آن پنج برابر مورفين است. هروئين بصورت پودر سفید رنگی است که با عمل تقطير از مورفين استخراج مي‌شود.مصرف از طریق بینی، تدخینی و تزریقی

کراک(مخدر)

بصورت کلوخ های سفید رنگی که تمایل به رنگ قهوه ای با ظاهر شبیه به تکه های کشک دارند به بازار عرضه می شود. ظاهرا کراک از تقطیر هروئین و ترکیب آن با مواد شیمیایی خاص درست می شود. می توان گفت که در حال حاضر قوی ترین ماده مخدر در دنیاست بطوریکه یکبار مصرف آن معادل اعتیاد است 

کراک به سه صورت کشیدنی(دود کردن)، تزریقی و اسنیف(از طریق بینی) استفاده می شود 

نورجیزک

بصورت مایعی زرد تا نارنجی رنگ که در ویالهایی بدون آرم و نوشته عرضه می شود و احتمالا حاوی کورتن و یک مخدر مانند هروئین از ترکیبات اصلی این ماده است و امکان وجود مواد محرک در آن منتفی نیست. وجود کورتن در آن باعث میشود فرد مبتلا به بیماریهای مختلف بخاطر تضعیف سیستم ایمنی توسط کورتون شود.نورجیزک بصورت تزریقی مصرف می شود.

ترامادول : ترامادول یک داروی ضد درد است. که با نام های مختلفی از جمله بایومادول در داروخانه ها عرضه می شود.از ترامادول برای تسکین درد های متوسط تا شدید استفاده می شود. با اینکه تاکنون مکانیسم اثر ترامادول دقیقا مشخص نشده است ولی این دارو مانند مورفین عمل می کند. ترامادول مانند مورفین در مغز به گیرنده های اپیوئیدی متصل شده، باعث ایجاد تسکین می گردد. صرف مداوم آن منجر به وابستگی فیزیکی و روانی مشابه اعتیاد به مواد مخدر می شود و مصرف طولانی مدت ترامادول منجر به اعتیاد به آن شده و درمانی کاملا مشابه با درمان سوء مصرف مواد مخدری چون تریاک، کراک و هروئین دارد و اکثرا علایم خماری یا ترک غیر قابل تحمل تری نسبت به سایر بیماران وابسته به مواد مخدر از خود نشان می دهند! و باعث احتمالی کاهش آستانه تشنج مخصوصا در افراد مستعد به تشنج میشود

 

شیشه : ( آیس یا کریستال ). ماده اصلی آن هیدروکلراید مت آمفتامین می باشد و شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد  بیشتر بصورت کریستال های ریز ( مانند شکر)  است که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی ( نی نوشابه) جاسازی شده و سر و ته آن بسته می شود. این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و.... نیز عرض می شود. این ماده به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد. برای کشیدن آن از پایپی شیشه ای که مخصوص اینکار استفاده می کنند. درست است که حاوی مورفین نیست و اعتیاد جسمی ندارد ولی اعتیاد روانی شدید و عوارض بسیار خطرناکی دارد.

کوکایین  : مصرف بسیار کم کوکایین در کشور بخاطر گرانی بیش از حد و کمیابی آن است. شكل ظاهری: گرد سفید رنگی كه از برگهای خشك شده گیاه كوكا بدست می آید .با ترکیب هیدروکلورید كوكائین همراه با جوش  شیرین و آمونیاک و چند ماده دیگر ماده ای به نام کرک حاصل میشود که بسیار بسیار اعتیاد آور بوده و بشكل حبه های سفید و یا قهوه ای رنگی میباشـد ( کرک محرک است و با کراک که مخدر است تفاوتهای زیادی دارد) .

معمولا با نشاسته، شكر، ویتامین سی، پودر شیر و پودر تالك تركیب می گردد. نحوه استعمال: استنشـاق از راه بیـنـی، تـزریق وریـدی، دود كـردن كـرك تـوسط پیپ، جویدن برگها، بكار بردن در غشاء مخاطی دهان، مهبل و مقعد

قرص اکس :

     

قرص اکستازی از دسته آمفتامین‌های جایگزین بوده و دارای خواص توهم زایی و تحریک است. این قرص‌ها هیچ مورد مصرف درمانی ندارند. این فرآورده که در بین جوانان به نام قرص‌های شادی آور (اکس) مشهور شده است، به رنگهای قهوه‌ای ، صورتی ، سبز و شفاف در مهمانی‌های شبانه به منظور ایجاد سرخوشی کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرص اکستازی از موادی به نام آمفتامین‌ها ساخته می‌شود.

حشیش : حشیش صمغ چسبناک از بوته کانابیس ( شاهدانه ) است که معمولا به صورت تکه های جامد مکعبی شکل فروخته می شود و در رنگهای مختلف از قهوه ای کم رنگ تا سیاه دیده شده، در ساختمان ترکیبی اش به صورت انواع مختلف از خشک و سخت گرفته تا نرم و شکننده دیده می شود. معمولا آن را خرد و ریز کرده و در پیپ و یا سیگارهایی که با دست درست می کنند، می پیچند و با ماری جوانا یا توتون مصرف می کنند. حشیش به صورت خشت پخته می شود

روغن حشیش:

 روغــــن غلیظ سبزه تیره یا قهوه ای مایـــــل به قرمز است که از تصفیه حشیش با یک ماده محلل ارگانیک بدست می آید و معمولا آن را به توتون داخــــل سیگار مالیده و به صورت دود کردنی مصرف می شود.

تی. اچ. سی. (T. H. C.)

یک ترکیب حلال در حشیش است و به طور خالص، یک ترکیب شیمیایی است.THC به ندرت در خیابان قابل دسترسی و خرید و فروش است و آنچه که به نامTHC فروخته می شود، معمولا پی. سی. پی یا ال. اس. دی است.

 THC مخفف (Tetra Hydro Cannabinol) یکی از عناصر فعال شاهدانه است.THC یک ماده قوی توهم زاست، و اثرات شیمیایی آن شباهتهایی به L. S. D. دارد که عبارتند از تغییرات در رفتار، اختلال در حس زمان و حواس بینایی و شنوایی، از خود بی خود شدن.

موادی‌که از قسمت‌های مختلف این گیاه به‌دست می‌آید، نام‌های مختلفی دارند؛ مثل بنگ ، حشیش، گرس یا علف(ماری‌جوانا) که بسته به مقدار THc موجود در آنها از قدرت کمتر و یا بیشتری برخوردار هستند. THC یا تترا هیدرو کانابینول Tetra Hidro Canabinol، مادة اصلی این خانواده است که مقدار آن در قسمت‌های مختلف گیاه متفاوت است. بیشترین مقدار THC در صمغ یا شیره‌ای است که از سطح برگ‌های این گیاه تراوش می‌شود.که از جمع‌آوری آنها، حشیش که قوی‌ترین فراوردة آن است، بدست می‌آید. مادة دیگری که از این گیاه بدست می‌آید، بنگ است که از جوشاندة ترکیب ساقه و برگ‌های این گیاه بدست می‌آید که به آن روغن حشیش نیز می‌گویند. مادة دیگر، علف یا گرس یا ماری‌جوانا است که از خشک‌ کردن و پودر کردن برگ‌های گیاه شاهدانه بدست می‌آید. تمامی این مواد، حاوی مادة THC می‌باشد.

● راههای مصرف: حشیش معمولاً به روش تدخینی استفاده می شود. معمولاً با توتون سیگار مخلوط شده و به عنوان joint یا سیگاری می کشند. خوردن حشیش روش نامعمولتری است. گاهی نیز حشیش را در غذا یا شیرینی و یا نوشابه می ریزند و می خورند.

.

داروهای مخدر و شبه مخدر

گاها بیماران معتاد جهت درمان اعتیاد رو به مصرف داروهایی می آورند که بعد از مدتی به همان داروها اعتیاد پیدا می کنند مانند متادون،تمجیزک(بوپره نورفین)، استامینوفن کدئین، اکسپکتورنت کدئین،...،ترامادول، دیفنوکسیلات(قرص اسهال)، کپسول های گیاهی که عطاریها جهت ترک می فروشند، قرصها و کپسول هایی که در ماهواره و اینترنت جهت ترک اعتیاد عرضه می شوند و گاها برگه گارانتی نیز همراه دارند، از این دست هستند. البته در مورد مصرف متادون یا بوپره نورفین تحت نظر پزشک و با اصول علمی و روان درمانی، داستان متفاوت است.