قبل از خواندن این مبحث لطفا بخش آشنایی با انواع مواد مخدر مطالعه گردد.

به صور خلاصه بیان کنم که این مواد وابستگی جسمانی ایجاد نمیکنند و ترک ناگهانی آنها با علایمی مثل درد بدن یا آبریزش از بینی یا اسهال و عیره همراه نیست. ولی وابستگی روانی شدیدی دارند و عوارض خیلی خطرناکی در سوئ مصرف دارند. از آنجاییکه وابستگی جسمانی ندارند داروی خاص برای ترک ندارند هرچند با داروهای کمکی میتوان کمک موثری انجام داد.در حال حاضر روش اصلی درمان ماتریکس ( نوعی روش شناخت رفتار درمانی با مصاحبه انگیزشی در فرد و خانواده ) است. هرچند گاها روشهای بیوفیدبک و تی ام اس هم گزارش میشوند که به نظر من حداقل در حال حاضر روشهای مطمئنی نیستند. در مطب اینجانب درمان شیشه و مواد فوق با داروهای جدید و روان درمانی خاص انجام میشود.

تسبیح :

ماده مخدر تسبیح چیست؟

?ماده مخدر تسبیح، از دانه‌های گرد و با رشته‌هایی از جنس خود و به هم پیوسته درست شده که مخلوطی از آمفتامین و شیشه با دو یا سه اسید بسیار خطرناک است که به شکل تسبیح ساخته می‌شود.

?شیشه بعد از ورود به بازار تحت عناوین مختلف مشتریان زیادی از میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر دست و پا کرده بود که بعد از اطلاع رسانی و آگاه‌سازی عمومی و اقدامات پیشگیرانه پلیس مبارزه با مواد مخدر، بخشی از بازار مصرف خود را از دست داد و به همین دلیل هم عرضه کنندگان و هم قاچاقچیان موادمخدر تلاش کردند با تغییر شکل، رنگ و نام آن بار دیگر این ماده مخدر خطرناک را با قالبی جدید به بازار مصرف وارد کنند. این ماده مخدر که تسبیح نام دارد، همان آمفتامین است که در ساخت دیگر مواد شیمیایی مخدر مثل شیشه استفاده می‌شود. با این وجود، تسبیح اثرات مخرب و سنگینی در جسم و روح افراد می‌گذارد.

?ترکیبات و شکل ظاهری

?ماده مخدر تسبیح از دانه‌های گرد که به وسیله رشته‌های از جنس خود بهم پیوسته درست شده و مخلوطی از آمفتامین و شیشه است که با دو یا سه اسید بسیار خطرناک ترکیب شده و به شکل تسبیح مانند در آمده است.

?نحوه پیدایش

?فرایند ورود این ماده مخدر با نام و شکل جدید دقیقا‌ در ادامه همان تغییر نام شیشه به نام «تینا» و «مت» است که یکی از راهکارهای به کار گرفته شده از سوی قاچاقچیان برای فروش بیشتر محصولات خود است. تولیدکنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر که در پی راه‌های جدید برای وارد کردن محصولات خود به بازار مصرف و کسب سود هستند، ماده مخدر تسبیح را تولید و عرضه کرده‌اند.

?عوارض مصرف

این ماده مخدر تاثیر آنی و فوری بر مغز دارد که به دنبال مصرف مداوم موجب سکته مغزی می‌شود. ماده مخدر تسبیح باعث می‌شود که مصرف کننده در یک حالت فراموشی قرار گیرد و وقتی گرفتار آن شد راه برگشتی برایش وجود نخواهد نداشت. کاهش شدید نور چشم و از بین رفتن حس چشایی عارضه دیگری است که مصرف ماده مخدر تسبیح در پی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed