blog-featured-image

بیماریهای آمیزشی


بیماریهای آمیزشی


انواع بيماريهاي مقاربتي ، علايم و راههاي انتقال آنها

مـتاسفانه این روزها شیوع بیماریها و عفونت هایی که از طریق ارتباطات جنسی منتقل می شوند بسیار گسترده شـده است و تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض خطرات ناشی از این بیماریها قرار دارند.بـرخـی از آنـها با درد، زخم و ترشحات زیاد همراه هستند امـا سـایر آنها بدون هیچ گونه نشانه ای بوده و برای مدت زمـان طـولانی بـه صورت نهفته باقی مانده و ممکن است سـهـوا بـه دیگران منتقل شوند.

تعدادی از بیماری ها قابل درمـان بـوده و بـرخـی دیـگـر درمـان نـاپـذیـرند. کسانی که مـی خـواهـنـد برای اولین بار با فردی ارتباط جنسی برقرار کنند باید مراقب باشند و از خود محافظت کنند. بهتر است پیـش از انجام هرگونه رابطه ای کلیه آزمایشـهای پزشکی را انـجـام دهـیـد تـا از سـلامـت فردی خود و شخص مقابل آگاهی لازم را بدست آورید.

بی اغراق باید اعتراف کرد هرگونه بیماری آمیزشی حتی بسیار ساده در کشور ما و تمام کشورهایی که متاسفانه آموزش بیماریهای جنسی در آنها وجود ندارد ، خطرناک بوده و هشداری فوق العاده جدی برای دولت مردان کشورمان که با خیل جوانان مجرد روبرو هستند، میباشد.به خاطر دلایل زیردولت مردان ایرانی باید در آینده نه چندان دور منتظر فاجعه انتشار بیماریهای خطرناک جنسی مثل ایدز ،هپاتیت، سیفلیس ،شانکر،گونوره و ... بین جوانان آنهم بصورت ساده باشند اگرچه مطمئنا مردم متدین ایران عزیز نسبت به خیلی از کشورها، رفتار پرخطر کمتری دارند ولی این موضوع نباید بهانه ای برای غفلت از آموزش و ارشاد باشد : 1 - نبود سیستم آموزشی عمومی بیماریهای آمیزشی حتی در حد ساده در مدارس و دانشگاههاوعموم مردم 2 -  ایجاد حجب وحیای کاذب بین مردم در مورد آموزش بیماریهای آمیزشی  3 - عدم ارتباط صحیح آموزش وپرورش و وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی در رابطه با آموزش بیماریهای جنسی  4 - پایین بودن سرانه سلامت مردم 5 - بیکاری و فقر اقتصادی و فرهنگی جوانان در شرف ازدواج 6 - ضعف شدید اطلاع رسانی رسانه ملی و نبود کانالهای خصوصی رادیو و تلویزیونی درایران 7 فیلترینگ اینترنتی در مخابرات کشورمان مانع دستیابی به علم روز وآشنایی بیشتر با این بیماری ها میگردد.

سکس به سه نوع ،صورت می گیرد: سکس دهانی، سکس مقعدی و سکس معمول یا تناسلی

در سکس دهانی هر یک از شرکای جنسی با دهان خود آلت تناسلی شریک دیگر را تحریک می کنند. در این سکس مرد با دهان و زبان به تحریک آلت تناسلی زن می پردازد و زن نیز با دهان و زبان خود آلت تناسلی مرد را تحریک می کند. در اصطلاح عوام به اولی لیسیدن و به دومی ساک زدن می گویند. در این نوع سکس انتقال بیماریها به راحتی انجام می گیرد و هر دو نفر در معرض خطر انتقال بیماری هستند.

در سکس مقعدی یا آنال سکس مرد آلت تناسلی خود را به مجرای مقعد زن وارد می نماید. در این نوع سکس غیر از عوارضی چون بی اختیاری مدفوع و عفونت مقعدی برخی بیماریها مثل هپاتیت و ایدز نیز به راحتی انتقال پیدا کرده و فرد در معرض خطر قرار می گیرد.

در سکس تناسلی یا معمول نیز مرد آلت تناسلی خود را وارد آلت تناسلی زن نموده و در این سکس نیز بیماریها به راحتی منتقل می شوند. تمامی ترشحات تناسلی زن و مرد در انتقال آلودگی نقش دارند. ترشحاتی که از آلت تناسلی مرد و یا زن برای لغزنده کردن ترشح می شود نیز همانند مایع منی می تواند آلوده باشد و باعث انتقال بیماری گردد.

کاندوم بعنوان وسیله پیشگیری زمانی می تواند مفید باشد که در تمامی انواع سکس حتی سکس دهانی استفاده گردد و همچنین از ابتدا تا انتهای عمل جنسی بر روی آلت تناسلی قرار گیرد تا از هر گونه تماس بین ترشحات جنسی دو شریک جلو گیری کند. در غیر اینصورت اگر از کاندوم فقط در سکس تناسلی استفاده گردد و در دیگر انواع سکس استفاده نشود فایده ای ندارد و بعنوان وسیله پیشگیری بطور کامل موثر نخواهد بود. لازم به یاد آوری است بیماری هپاتیت ب از طریق بزاق فرد آلوده نیز منتقل می گردد و در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی می تواند فرد را آلوده نماید.

بوسه دادن و یا بوسیدن در صورتی که باعث انتقال بزاق از دهان یک نفر به دهان دیگری شود نیز می تواند باعث انتقال بیماری هپاتیت گردد. البته بیماری ایدزاحتمالا از راه بزاق منتقل نمی شود.

 لازم است یادآوری گردد که مهم ترین اصل در سلامت رابطه جنسی داشتن یک شریک جنسی سالم و رعایت مسایل بهداشتی و اخلاقی در روابط زناشویی می باشد که تنها از طریق ازدواج امکان پذیر است. کسانی که با شرکای جنسی متعدد و نامطمئن از لحاظ سلامتی ارتباط برقرار می کنند همیشه در معرض آلودگی هستند.در صورت استفاده از کاندوم استاندارد( سوراخ نبودن و سوراخ نشدن در طول رابطه جنسی) و استفاده از آن در تمامی مراحل رابطه جنسی و رعایت سایر مسایل بهداشتی در هنگام برقراری رابطه جنسی احتمال انتقال بیماری بعید ( البته نه غیرممکن )می باشد.

در سالهای اخیر به دلیل گسترش روابط جنسی بین جوانان در سراسر دنیا و به جهت حفظ بکارت دختران  مخصوصا در نواحی که بکارت دختر عرفی و فرهنگی است ،سکس مقعدی و دهانی گسترش بیش از حدی یافته است و بسیاری از جوانان به دلیل آنکه کاندوم را به عنوان وسیله پیشگیری از بارداری می شناسند بدون استفاده از آن به برقراری رابطه جنسی دهانی و مقعدی می پردازند و متاسفانه ابتلا به بیماریهای منتقله از راه جنسی گسترش یافته است. لذا لازم است بدانیم کاندوم قبل از آنکه وسیله پیشگیری از بارداری باشد بعنوان وسیله ای برای محافظت در مقابل بیماریهای منتقله جنسی می باشد و در صورت داشتن رابطه با غیر همسر باید از آن استفاده نمود.

 

در این بخش برای بالا بردن اطلاعات شما در مورد مسائل جنسی و بیماری هایی که سلامت جنسی شما را به خطر می اندازند لیستی از شایع ترین بیماری های مقاربتی را به طور خلاصه فراهم آورده ایم. شما را آگاه می کنیم که این قبیل بیماریها چگونه منتقل می شوند، علائم آنها چیست و روش های درمانی هر یک به چه صورت انجام میپذیرد.