( قبل از خواندن این متن، حتما مطالب موجود در سربرگ انحرافات جنسی برای تفهیم بهتر خوانده شود)

بچه بازی Pedophilia عبارت است از میل شدید جنسی عود کننده یا تحریک جنسی نسبت به کودکان زیر 13 سال در یک دوره حداقل 6 ماهه. این بیماران حداقل 16 سال سن دارند و دست کم 5 سال از قربانی خود بزرگترند. اکثرا مرد هستند و بیشتر در سن بلوغ یا اوایل نوجوانی علاقه به کودک شروع می شود.اکثر قربانیان لمسی آنها (60%) پسر هستند. بیشتر به صورت دستمالی آلت تناسلی یا رابطه جنسی دهانی صورت میگیرد و رابطه جنسی مهبلی یا مقعدی بجز در موارد زنا با محارم(incest) شایع نیست. 99% افراد بچه باز غیرهمجنس گرا هستند و اکثریت در انتخاب کودک قربانی همسو با جنسیت خود یا بای سکشوال هستند( نوعا تمایل به هم جنس خود  شایعتر است ) و دختران 8-10 سال و پسران 10-13 سال را معمولا ترجیح میدهند. بیشتر بچه بازها بدون کاربرد نیروی فیزیکی و با مانیپوله کردن ، کودک را درگیر سکس میکنند و سعی میکنند برای بار اول تجربه خوشایندی کودک داشته باشد.  ندرتا بعد انجام کار، حتی اقدام به قتل کودک میکنند.اکثر بچه بازها به بزرگترها هم علاقه دارند. 50 تا 70% اختلال پارافیلیک دیگری هم دارند و جنبه آشکار یا پنهانی از زورگویی و فشار وجود دارد و ندرتا در آن رابطه جنسی بالغ کودک ارجحیت دارد. دست چپ بودن، هوش پایین، تفاوت های نوروآندوکرین، صدمات فرونتوکورتیکال و تخریب شناختی در افراد بچه باز دیده میشود.

 

 انجمن روانپزشکی آمریکا ملاک های تشخیصی زیر را برای این اختلال مطرح کرده است:

1- در طول یک دوره حداقل 6 ماهه تخیلات برانگیزنده قوی و عودکننده جنسی، امیال شدید جنسی یا رفتارهای مربوط به رابطه جنسی با یک کودک یا کودکان زیر سن بلوغ( عموما زیر 13 سال ) وجود دارد.

2- شخص براساس این تمایلات جنسی دست به عمل بزند یا این تمایلات یا خیال پردازی های جنسی سبب ناراحتی شدید یا بروز اشکالات بین فردی شوند.

3- شخص حداقل 16 سال سن دارد و دست کم 5 سال از کودک ذکر شده در ملاک 1 بزرگتر است

توجه: فردی را که در سنین اواخر نوجوانی است و با فرد 12 یا 13 ساله رابطه جنسی دارد جزو این اختلال محسوب نکنید

کد: گرایش جنسی نسبت به پسزها/دخترها/هر دو جنس…… اگر محدود به زنا با محارم باشد…نوع انحصاری ( گرایش فقط به کودکان)/ نوع غیر انحصاری

سازمان بهداشت جهانی ملاک های زیر را برای این اختلال دارد:

1- فرد گرایش مداوم یا غالب برای رابطه جنسی با کودکان زیر سن بلوغ دارد

2- بیمار حداقل 16 سال سن داشته و 5 سال بزرگتر از کودکان قربانی است

3- ملاک های کلی اختلال رجحان جنسی باید موجود باشند:

– فرد به طور مکرر دچار امیال یا تخیلات جنسی عمیق مربوط به فعالیت ها با اشیا غیر عادی میشود

– فرد بر اساس این امیال غیرعادی عمل میکند یا بر اثر آنها به میزان زیادی دچار ناراحتی می شود

– رجحان غیرعادی فرد حداقل 6 ماه دوام یافته است

برای درمان باید این افراد را مدتها تحت روان درمانی قرار داد تا ریشه های عمیق این مسئله را که شامل نگرششان نسبت به جنسیت، احساسشان نسبت به خودشان و اغلب تجربه آزار جنسی و یا جسمی در دوران کودکی میشود، شناسایی کرده و تحت کنترل درآورد.
درمان دارویی قطعی برای این مسئله وجود ندارد اما بعضا از داروهای کاهنده تستوسترون استفاده می شود. پیش آگهی (سیر بیماری و پاسخ به درمان) این انحراف متغیر است و در کسانی که این انحراف را قبول دارند و باور بهتری نسبت به مشکلات دوران کودکی خود دارند، بهتر است. کسانی که علاوه بر انحراف بچه بازی دچار شخصیت ضد اجتماعی هستند، به درمان معمولا پاسخ مثبتی نمیدهند.

دقت : درمان ها در قسمت سربرگ اصلی انحرافات جنسی درج شده است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

02188347862