مانترا

راهی برای صلح با خود و دیگران

مانترا از ریشه سانسکریت است و از دو جز” مان ” و “ترا” تشکیل شده است. ( مان ) به معنی فکر کردن  و ( ترا)  به معنی آزاد شدن از دنیای مادی است و واژه یا گروهی از واژه ها است که امواج آن یک انرژی روحانی و شفابخشی را در خود دارند که افزون بر ایجاد تمرکز، کمک می کنند تا انرژی نهفته در درون انسان آزاد شود و فرد از موانع حواس عبور کرده و به درک و شناخت حقیقت برسد و بیشتر در علومی چون یوگا و انرژی کیهانی و…مطرح است و انواع مختلفی دارد که مختصات علمی یا غیرعلمی و اثربخشی و کارایی آن در حیطه تخصصی بنده نیست.

بنده مانترا را در حیطه روانشناسی تئوریزه کرده ام. به این صورت که باورهای قضاوت نگر منفی را به جملات مثبت تبدیل کنیم. در واقع مانترا روانشناسی ،نوعی توصیه است برای تبدیل خطای شناختی یا دید تونلی منفی نگر به روانشناسی مثبت نگر.

مثال 1 : همسرم من خیلی کنترل گر است و آزادی من را سلب میکند.

مانترا : همسر من تلاش دارد که نقش مثبتی در زندگی من ایفا کند و مشارکت در تصمیم گیری داشته باشد.

مثال 2: همسرم خیلی پرتوقع است و همیشه غر میزند.

مانترا :  همسرم همیشه به دنبال بهتر کردن همه چیز و اصلاح اوضاع است تا رابطه را به رابطه مطلوب تبدیل کند برای آرامش هر دو.

البته این به این معنا نیست که افکار منفی را با فشار و انکار و سانسور به ذهن ناخودآگاه بفرستیم و ذهن خودآگاه را با افکار مثبت شرطی کنیم بلکه یادگرفتن روح همدلی و درک متقابل است و دادن و بخشیدن بی دریغ و بدون پیش شرط.

…..نوشته : تورج شمشیری نظام 15/12/92………..

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

02188347862